Čo je čaga?
Keďže sa táto parazitujúca huba nachádza najčastejšie na brezách, dostala aj prezývku čierna brezová huba. Spoznať ju môžete aj pod názvom rezavec šikmý. Čaga(Inonotus obliquus) je druh huby, ktorá rastie prevažne na brezovej kôre v chladnom podnebí.
Vyskytuje sa preto hlavne v týchto oblastiach: severná Európa, Sibír, Rusko, Kórea, severná Kanada a Aljaška. Vyzerá ako čierne uhlie alebo ako spálené drevo, vo vnútri sa však nachádza mäkké oranžové jadro.
Na brezových stromoch sa dajú ľahko spozorovať počas jesene či zimy čierne výrastky – tie vznikajú vtedy, keď sú stromy ovplyvnené plesňou, ktorá im spôsobuje hnilobou konárov. Čaga je vlastne reakcia stromu na infikovanie parazitickej huby.
Zvyčajne sa výrastky tvoria v strednej a dolnej časti kmeňov rastúcich stromov. Vývoj výrastkov sa obmedzuje na miesta primárneho prieniku huby do tkaniva stromu, to znamená do oblasti kmeňov s mechanickým poškodením či ranami.
Ovplyvnené stromy strácajú odolnosť proti vetru a lámu sa. Zdravotné účinky brezovej huby sú známe najmä v Rusku a ďalších severských krajinách už po stáročia. Jedna ruská kronika z 11. storočia hovorí, ako sa pomocou odvaru z brezovej huby vyliečili pery veľkovojvodu Vladimíra Monomacha z rakoviny.
Čaga sa tradične mlela na jemný prášok, z ktorého sa pripravoval čaj. V súčasnosti je huba čaga dostupná nielen vo forme čaju, ale aj ako sušený prášok, kapsuly, tinktúry, extrakty, elixíry či ako súčasť iných produktov a liečiv.