Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 60 € a máte dopravu ZADARMO
 • Kategórie blogu
Blog
20.08.2023
Masáž tváre vám dodá mladší vzhľad a novú energiu.
V dnešnej náročnej dobe je akákoľvek aktivita na očistenie tela i duše viac ako prospešná. Okrem aktívneho pohybu a športu nezabúdajte ani na pravidel... čítať celé
20.08.2023
Poznáte hubu čaga? Superpotravina posilňuje imunitu a má desiatky ďalších zdravotných benefitov
Počuli ste už niekedy o čage sibírskej? Ide o hubu pochádzajúcu z Ázie, ktorú vďaka jej množstvu benefitov pre zdravie človeka radíme medzi superpotra... čítať celé
20.08.2023
Zápal pankreasu – príznaky
Zápal pankreasu je nepríjemné ochorenie, ktoré netreba podceňovať. Či už sa jedná o akútnu alebo chronickú pankreatitídu, mali by sme sa mať na pozore... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

čo nevidieť :)
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Zápal pankreasu – príznaky
20.08.2023

Zápal pankreasu – príznaky

Zápal pankreasu je nepríjemné ochorenie, ktoré netreba podceňovať. Či už sa jedná o akútnu alebo chronickú pankreatitídu, mali by sme sa mať na pozore pred jej príznakmi aj ďalšími komplikáciami, ktoré v súvislosti s ňou môžu nastať.

Problémy s pankreasom sú zradné tiež v tom, že prípadný karcinóm sa podarí odhaliť zväčša až vo finálnej fáze. Aj preto by sme mali dbať na prevenciu, predovšetkým zdravý životný štýl, ale aj na pravidelné kontrolné vyšetrenia u lekára, najmä vo vyššom veku.

Najčastejšou príčinou zápalu pankreasu, ale zďaleka nie jedinou je, nadmerná konzumácia alkoholu

Zatiaľ ešte nie je úplne jasné, ako presne zápal pankreasu vzniká, no už približne vieme, čo ho spôsobuje, respektíve aké sú rizikové faktory, a tými sú hlavne:

 • nadmerná konzumácia alkoholu a
 • žlčové kamene, ktoré dokážu blokovať žlčový vývod v blízkosti pankreasu.

Uvádza sa, že spomínané dva faktory môžu až za približne 80 percent všetkých zápalov pankreasu. V 10 percentách ide o idiopatický zápal bez známej zjavnej príčiny, v ostatných 10 percentách potom o ďalšie príčiny alebo kombináciu viacerých príčin.

K týmto príčinám patria:

 • užívanie liekov (napríklad estrogény),
 • primárne vírusové infekcie (príušnice, mononukleóza a zápaly pečene),
 • cystická fibróza alebo Reyeov syndróm (u detí),
 • poranenie pankreasu pri úraze brucha,
 • príliš vysoká hladina vápnika v krvi,
 • príliš vysoká hladina triacylglycerolov v krvi,
 • nádor na pankrease (vzácne; skôr ide o dôsledok neliečených zápalov).

Trápia vás problémy s pankreasom alebo chcete podporiť jeho zdravé fungovanie?

Čo je pankreas a akú má funkciu

Pankreas je orgán umiestnený v hornej časti brucha, konkrétne pod žalúdkom. Svojim vývodom býva spoločne s žlčovým vývodom (žlčovodom) napojený do dvanástnika. Pankreas má v slovenčine viacero názvov. Poznať ho môžete tiež ako podžalúdkovú žľazu.

Orgán spĺňa dve základné funkcie. Tou prvou je tvorba tráviacich štiav, ktoré obsahujú enzýmy určené na štiepenie potravy priamo v črevách. Druhou funkciou pankreasu je tvorba viacerých hormónov, z ktorých najznámejší je inzulín.

Ten má za úlohu regulovať hladinu cukru v krvi. Pri zlom fungovaní podžalúdkovej žľazy môže dôjsť k cukrovke, ktorá komplikuje život pomerne veľkej časti populácie.

Najčastejšie príznaky zápalu pankreasu

Bolesť

Zásadným príznakom, ktorý súvisí so zápalom pankreasu a ktorý je pacientmi popisovaný ako najčastejší, je bolesť, a to od miernej až po relatívne silnú. Túto bolesť však rôzni ľudia popisujú inak:

 • časť z nich hovorí o bolesti, ktorá obopína hornú časť ich tela ako had alebo opasok a zahŕňa aj chrbát,
 • niekoho bolí oblasť medzi lopatkami,
 • pre iných je hlavným príznakom bolesť ľavého boku nad bruchom s možným vystreľovaním do rebier alebo ľavého ramena.

Problémy s trávením

U niektorých pacientov sa v prípade akútnej formy zápalu vyskytuje nutkanie na vracanie aj samotné vracanie, ktoré im však neprináša úľavu. Súčasťou zvratkov sú zvyšky jedál a žlč.

Medzi zažívacie problémy spojené so zápalom pankreasu patrí tiež zápcha so zástavou stolice a hromadením črevných plynov (nadúvanie). Stolica zapácha a je objemnejšia než obvykle.

To všetko môže byť sprevádzané tachykardiou (zrýchleným srdečným tepom) a tachypnoe (zrýchleným dychom), prípadne horúčkou, a dezorientáciou.

V extrémnych prípadoch sú pridruženými prejavmi aj poruchy správania s prvkami nervozity a zvýšenej miery agresivity.

Šok v akútnej forme

U niektorých pacientov môže dochádzať až k šokovým stavom. Práve preto netreba spomínané signály a prejavy podceňovať a vyhľadať pomoc lekára, pri niektorých vážnejších stavoch pankreatitídy môže dôjsť až k úmrtiu.

Neprimerané reakcie na jedlo

Chronická forma zápalu pankreasu sa prejavuje najmä bolesťou spôsobenou určitými druhmi jedál. Pri každom jedincovi môžu byť problémové pokrmy iné.

Neprimerané reakcie na jedlo môžu mať nasledovné prejavy:

 • bolesť prichádza s určitým meškaním po konzumácii jedla a spôsobujú ju zväčša mastné a tučné potraviny alebo niektoré druhy zeleniny, ako sú cesnak či paprika,
 • k bolestivým stavom môže dôjsť po požití alkoholu,
 • človek so zápalom pankreasu môže zároveň neočakávane chudnúť, čo je spôsobené pridruženou poruchou štiepenia tukov,
 • z rovnakého dôvodu môže byť u osôb so zápalom pankreasu stolica z dôvodu vyššieho obsahu tukov mastnejšia a lesklejšia.

Cukrovka II. typu

Dlhodobo neliečený chronický zápal pankreasu môže vyústiť až do prepuknutia cukrovky – diabetes mellitus II. typu. Súčasťou pankreasu sú totiž aj tzv.Langerhansove ostrovčeky, ktorých bunky v priebehu zápalu postupne umierajú. Tieto sú však potrebné pre tvorbu inzulínu a reguláciu hladiny cukru v tele.

Takýto pacient následne musí liečiť nielen samotný zápal, ale aj jeho dlhodobé následky. Príznakom porúch tvorby inzulínu sú:

 • príliš vysoká hladina glukózy v krvi,
 • výrazný zápach acetónu z dychu.

Bezpríznakový priebeh

Niektorí ľudia, ktorí trpia chronickou pankreatitídou, sa ale nemajú žiadne príznaky, ktoré by indikovali zápal pankreasu (asymptomatickí pacienti). Samotný zápal sa u nich síce prejaví na hodnotách pri diagnostike, ale inak zdanlivo akoby nemali žiadnu súvislosť s nejakým problémom.

Táto forma je obzvlášť nebezpečná, lebo sa dokáže prejaviť až v neskoršej fáze, ale s o to väčšou intenzitou.

Ako sa pankreatitída lieči

Pankreatitída sa lieči v závislosti na tom, o akú ide formu a do akej fázy sa pred započatím liečby stihla dostať. Akútny zápal pankreasu môže mať ľahšiu, ťažšiu aj veľmi ťažkú formu.

V prvom prípade sa liečba skladá z liekov na uvoľňovanie kŕčov a prísnej diéty. V tom druhom už nastáva ambulantná liečba na jednotke intenzívnej starostlivosti s infúznou a spazmolytickou liečbou.

V tých najťažších prípadoch sa už doslova bojuje o život, lebo dochádza k celkovému rozvratu vnútorného prostredia, čo môže viesť až k bezvedomiu pacienta.

Pri chronickej pankreatitíde sa pristupuje:

 • ku kombinácii dlhodobej diéty s vynechaním príliš tučných jedál a alkoholu s rôznymi typmi liekov vrátane spazmoanalgetík pre tlmenie bolesti;
 • k užívaniu enzymatických liekov, ktoré nahrádzajú enzýmy prirodzene produkované pankreasom;
 • k užívaniu liekov proti nadúvaniu;
 • k užívaniu liekov proti nadmernej tvorbe kyselín v žalúdku;

a rôznych vitamínov na pankreas a doplnkov stravy podľa odporúčaní lekára.

Trápia vás problémy s pankreasom alebo chcete podporiť jeho zdravé fungovanie?

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete

Vislava 52
090 21 Chotča

 

Kontakty
Logo
William Kender epam.sk
William Kender
William Kender
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk