Cvičenie na chrbát zmierni tŕpnutie nôh od chrbtice aj iné problémy
Dlhodobé zlé držanie tela či úraz dokážu posunúť platničku a spôsobiť tak ťažkosti. Zlepšiť fungovanie chrbtice vo veľkej miere pomáhajú cviky z jogy, napríklad originál joga na kĺby a chrbticu.
Na úľavu od bolesti sa pacientom odporúča aj McKenzieho metóda, čo je súbor cvikov a techník na podporu regeneráciu a zotavenie chrbtice. Fyzioterapeuti používajú na vyrovnanie chrbtice a posilňovanie oslabených častí pohybového aparátu rôzne ďalšie metódy a cvičenia.
Ide o súbor cvičení, ktorých úlohou je aktivizovať svalové reťazce a zabezpečiť stabilitu hlbokého osového systému. Dôležitým faktorom úspechu pri cvičení je správane dýchanie.
Pre lepšie výsledky je vhodné doplniť cvičenia aj o masáže. Pri bolestiach prameniacich z chrbtice je vhodná dornová metóda alebo aj manuálna lymfodrenáž, ktorá naštartuje a prečistí celý organizmus.

Manuálna lymfodrenáž
Manuálna lymfodrenáž je typ suchej jemnej masáže bez použitia olejov a emulzií. Jej základom je tlak na pokožku – drenáž. Úlohou masáže je rozpohybovať lymfu v lymfatickom systéme.
Pohyby sa praktizujú v smere toku lymfy, vďaka čomu sa zrýchľuje odtok toxínov z tela. Nečistoty sa neskôr vylučujú z organizmu preč v podobe potu, moču alebo dychu. Zvýšiť účinok lymfodrenáže vieme aj tibetskou saunou, alebo tibetským kúpeľom na to určeným, čím docielime synergický efekt liečby.
Medzi účinky lymfodrenáže patrí celkové očistenie tkanív v tele, naštartovanie a posilnenie imunity, zrýchlenie metabolizmu, odstránenie opuchov či migrény.
Pomáha aj pri obezite, redukcii hmotnosti, celulitíde a akné. Maséri odporúčajú v deň pred manuálnou lymfodrenážou zvýšiť príjem neperlivej vody, konzumovať iba ľahké jedlá a vyhýbať sa alkoholu i cigaretám.
Odložiť by ste sa mali aj športovú aktivitu, aby mal organizmus dostatočnú energiu na detoxikovanie. Po masáži, či už domácej alebo u profesionálneho maséra, by ste mali už len odpočívať.
Tibetský obušok
Pre docielenie odstránenia tŕpnutia nôh od chrbtice, bolesti nôh, bolesti ramena, bolesti krížov, ktoré vystreľujú do nôh, využívame v našej praxi starodávnu pomôcku – tibetský obušok.
Tibetský obušok je starý tisíce rokov. V tibetskej kultúre a medicíne, sa začal používať zhruba pred 2,5-tisíc rokmi pred našim letopočtom. Slúži na regeneráciu svalov, lymfodrenáž, prekrvenie, stimulovanie medzibunečného priestoru pokožky a z dlhodobého hľadiska taktiež pôsobí priaznivo aj na kostnú dreň.
Ide o pomôcku, ktorá vyzerá ako obušok, avšak je oveľa mäkší. Je to v podstatné malý látkový mech z prírodného materiálu, čiže na dotyk s kožou je príjemný.

Použitie tibetského obuška na tŕpnutie nôh od chrbtice
Veľmi zjednodušene môžeme z bolesti nôh, tŕpnutia nôh a rúk obviniť zanesený lymfatický systém nášho organizmu, ktorý spôsobuje tieto aj iné bolesti. Aby ste si vedeli predstaviť, ako to celé funguje, keď je zanesený lymfatický systém, prirovnáme si problém k odkvapovému žľabu na dome.
Celý odkvapový systém je založený na tom, aby odvádzal vodu zo striech. Tak v podstate pracuje aj lymfatický systém v našom tele. Ak si teda predstavíme vodou a lístím zanesený odkvapový systém, jeho čistenie je tým náročnejšie, čím je viac upchatý. Na jednej strane je otvor pre výpust do kanála a v celej dĺžke je rína zanesená a upchatá lístím spolu s vodou.
Máte možnosť odkvapový systém čistiť dvoma spôsobmi. Buď začnete odpad tlačiť smerom k otvoru, to sa však nepodarí, pretože objem nahromadenej nečistoty v danom mieste sa zväčší a upchatý výpust nebude schopný toľko nečistôt prepustiť – nečistoty s vodou sa vylejú. To je z pohľadu lymfatického systému veľmi zlé.
Krátkymi pohybmi dôjde k postupnému uvoľňovaniu lymfy
Druhým spôsobom je postupné uvoľňovanie nahromadenej masy – poťahovanie a čistenie k otvoru výpustu krátkymi pohybmi, ktoré postupne predlžujeme, čím dôjde k jeho vyčisteniu. Touto postupnosťou vyčistíme odtokový systém jednoducho a bez problémov.
Na tomto princípe funguje aj lymfodrenáž. Pri bolestiach a tŕpnutí nôh i krížov, ktoré vystreľujú do nôh, čistíme lymfatický systém pomocou tibetského obuška nasledovne: robíme veľmi malé – krátke pohyby len jedným smerom, a to smerom k odpadu, teda ku slabinám. Týmto spôsobom posielame do odpadu postupne nazhromaždené nečistoty, pohyby sa postupne predlžujú až sú celkom dlhé.
Najskôr krátke, neskôr dlhšie a nakoniec dlhé pohyby. Tým, že nazhromaždená tekutina odchádza do lymfy, tak aj samotné čistenie a tok nečistôt idú ľahšie, postupne sa zbavujeme bolesti.
Pri technike vyklepávania držíme tibetský obušok buď na jeho konci alebo v polovici jeho dĺžky. To znamená, že tibetský obušok pri vyklepávaní držíme v pravej ruke a vyklepávame ľavú ruku a naopak.