Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 60 € a máte dopravu ZADARMO
  • Kategórie blogu
Blog
20.08.2023
Masáž tváre vám dodá mladší vzhľad a novú energiu.
V dnešnej náročnej dobe je akákoľvek aktivita na očistenie tela i duše viac ako prospešná. Okrem aktívneho pohybu a športu nezabúdajte ani na pravidel... čítať celé
20.08.2023
Poznáte hubu čaga? Superpotravina posilňuje imunitu a má desiatky ďalších zdravotných benefitov
Počuli ste už niekedy o čage sibírskej? Ide o hubu pochádzajúcu z Ázie, ktorú vďaka jej množstvu benefitov pre zdravie človeka radíme medzi superpotra... čítať celé
20.08.2023
Zápal pankreasu – príznaky
Zápal pankreasu je nepríjemné ochorenie, ktoré netreba podceňovať. Či už sa jedná o akútnu alebo chronickú pankreatitídu, mali by sme sa mať na pozore... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

čo nevidieť :)
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Tŕpnutie nôh od chrbtice a bolesti nôh
20.08.2023

Tŕpnutie nôh od chrbtice a bolesti nôh

Tŕpnutie nôh od chrbtice a bolesti nôh

 

Bolesti a tŕpnutie nôh od chrbtice a rúk signalizujú hlavne problémy súvisiace s chrbticou. Zlepšiť nepríjemné pocity vie vhodne zvolený typ cvičenia alebo druh masáže. Doma môžete nielen bezpečne a v pohodlí cvičiť, ale za pomoci správnych pomôcok a techník si viete urobiť aj príjemnú sebamasáž. Naučíme vás urobiť si manuálnu lymfodrenáž za pomoci tibetského obuška. Počuli ste už o ňom?

 

Tŕpnutie nôh od chrbtice

Asi každý z vás zažil niekedy tŕpnutie nôh spôsobené nesprávnym sedením alebo prekríženými či priľahnutými nohami. V týchto prípadoch mravčenie v nohe spôsobuje obmedzenie prúdenia krvi v nohách.

Niekedy sa to stáva aj pri nosení nevhodnej obuvi, v ktorej nemajú chodidlá dostatočný priestor. Správny typ obuvi by mal chodidlu umožniť dostatočný rozsah pri všetkých fázach kroku.

Pri dlhodobom nosení nesprávnej obuvi môžete utláčať nervy na chodidlách a častým súvisiacim problémom je aj oslabená klenba či vyšší nart. Ak je u vás tŕpnutie nôh od chrbtice časté a nesúvisí s vyššie uvedenými príkladmi, môže ísť o signál iného, hlbšieho alebo chronického problému.

Tento alarm neberte na ľahkú váhu. Tŕpnutie nôh od chrbtice či dokonca strata citlivosti alebo obmedzenie ovládania svalov môže byť spôsobené zvýšeným tlakom na nerv v mieste, kde prechádza do miechy.

Najčastejšie na nerv tlačí stavec alebo platnička (môže ísť napr. aj o posunutie alebo rozpad medzistavcovej platničky). V prípade, že je nerv pritlačený, dochádza k obmedzeniu jeho zásobovania a tým pádom aj ochudobňovaniu nervového tkaniva. Dochádza k odumieraniu tkaniva a najviac sa to prejaví na miestach najďalej od miechy, teda v prstoch – tŕpnutím, brnením alebo aj stratou citlivosti.

 

Trápi vás bolesť a tŕpnutie nôh od chrbtice?

 

Bolesti nôh

Bolesť nôh väčšinou pramení z driekovej alebo dolnej časti chrbtice, kde je napojený úpon sedacieho svalu. V týchto miestach sa nachádza aj najdlhší nerv v ľudskom tele – ischias. Jeho zápal býva veľmi bolestivý.

Bolesť vystreľuje z chrbtice do nôh a opačne. Prvotným príznakom je takisto tŕpnutie nôh, teda parastéza, ktorá v tomto prípade signalizuje zápal nervu. Pri tŕpnutí a bolesti nôh skúste najprv domácu liečbu – zvýšte príjem magnézia, ktorý pomáha pri menej závažných bolestiach. Zmierňuje bolesti svalov a odstraňuje kŕče v končatinách.

Ak však bolesti pretrvávajú, je vhodné navštíviť lekára kvôli správnej diagnostike problému a presnému nastaveniu liečby. Pomôcť však môže aj správny typ cvičenia či masáže.

Bolesť ramena

Najviac pohyblivým kĺbom v tele človeka je rameno. Aj keď ide o zložitý pletenec tvorený ôsmimi kĺbmi, bolesť na tomto mieste vyvolávajú skôr šľachy, kĺbové puzdro a maz, teda mäkké časti.

Bolesť ramena sa však môže spájať aj so zápalmi, lokálnym preťažením alebo zmenou v chrbtici, ktoré dokážu ovplyvniť aj iné časti tela, rovnako ako v prípade bolesti nôh od chrbtice.

 
 
 

Cvičenie na chrbát zmierni tŕpnutie nôh od chrbtice aj iné problémy

Dlhodobé zlé držanie tela či úraz dokážu posunúť platničku a spôsobiť tak ťažkosti. Zlepšiť fungovanie chrbtice vo veľkej miere pomáhajú cviky z jogy, napríklad originál joga na kĺby a chrbticu.

Na úľavu od bolesti sa pacientom odporúča aj McKenzieho metóda, čo je súbor cvikov a techník na podporu regeneráciu a zotavenie chrbtice. Fyzioterapeuti používajú na vyrovnanie chrbtice a posilňovanie oslabených častí pohybového aparátu rôzne ďalšie metódy a cvičenia.

Ide o súbor cvičení, ktorých úlohou je aktivizovať svalové reťazce a zabezpečiť stabilitu hlbokého osového systému. Dôležitým faktorom úspechu pri cvičení je správane dýchanie.

Pre lepšie výsledky je vhodné doplniť cvičenia aj o masáže. Pri bolestiach prameniacich z chrbtice je vhodná dornová metóda alebo aj manuálna lymfodrenáž, ktorá naštartuje a prečistí celý organizmus.

 

Manuálna lymfodrenáž

Manuálna lymfodrenáž je typ suchej jemnej masáže bez použitia olejov a emulzií. Jej základom je tlak na pokožku – drenáž. Úlohou masáže je rozpohybovať lymfu v lymfatickom systéme.

Pohyby sa praktizujú v smere toku lymfy, vďaka čomu sa zrýchľuje odtok toxínov z tela. Nečistoty sa neskôr vylučujú z organizmu preč v podobe potu, moču alebo dychu. Zvýšiť účinok lymfodrenáže vieme aj tibetskou saunou, alebo tibetským kúpeľom na to určeným, čím docielime synergický efekt liečby.

Medzi účinky lymfodrenáže patrí celkové očistenie tkanív v tele, naštartovanie a posilnenie imunity, zrýchlenie metabolizmu, odstránenie opuchov či migrény.

Pomáha aj pri obezite, redukcii hmotnosti, celulitíde a akné. Maséri odporúčajú v deň pred manuálnou lymfodrenážou zvýšiť príjem neperlivej vody, konzumovať iba ľahké jedlá a vyhýbať sa alkoholu i cigaretám.

Odložiť by ste sa mali aj športovú aktivitu, aby mal organizmus dostatočnú energiu na detoxikovanie. Po masáži, či už domácej alebo u profesionálneho maséra, by ste mali už len odpočívať.

Tibetský obušok

Pre docielenie odstránenia tŕpnutia nôh od chrbtice, bolesti nôh, bolesti ramena, bolesti krížov, ktoré vystreľujú do nôh, využívame v našej praxi starodávnu pomôcku – tibetský obušok.

Tibetský obušok je starý tisíce rokov. V tibetskej kultúre a medicíne, sa začal používať zhruba pred 2,5-tisíc rokmi pred našim letopočtom. Slúži na regeneráciu svalov, lymfodrenáž, prekrvenie, stimulovanie medzibunečného priestoru pokožky a z dlhodobého hľadiska taktiež pôsobí priaznivo aj na kostnú dreň.

Ide o pomôcku, ktorá vyzerá ako obušok, avšak je oveľa mäkší. Je to v podstatné malý látkový mech z prírodného materiálu, čiže na dotyk s kožou je príjemný.

 

Použitie tibetského obuška na tŕpnutie nôh od chrbtice

Veľmi zjednodušene môžeme z bolesti nôh, tŕpnutia nôh a rúk obviniť zanesený lymfatický systém nášho organizmu, ktorý spôsobuje tieto aj iné bolesti. Aby ste si vedeli predstaviť, ako to celé funguje, keď je zanesený lymfatický systém, prirovnáme si problém k odkvapovému žľabu na dome.

Celý odkvapový systém je založený na tom, aby odvádzal vodu zo striech. Tak v podstate pracuje aj lymfatický systém v našom tele. Ak si teda predstavíme vodou a lístím zanesený odkvapový systém, jeho čistenie je tým náročnejšie, čím je viac upchatý. Na jednej strane je otvor pre výpust do kanála a v celej dĺžke je rína zanesená a upchatá lístím spolu s vodou.

Máte možnosť odkvapový systém čistiť dvoma spôsobmi. Buď začnete odpad tlačiť smerom k otvoru, to sa však nepodarí, pretože objem nahromadenej nečistoty v danom mieste sa zväčší a upchatý výpust nebude schopný toľko nečistôt prepustiť – nečistoty s vodou sa vylejú. To je z pohľadu lymfatického systému veľmi zlé.

Krátkymi pohybmi dôjde k postupnému uvoľňovaniu lymfy

Druhým spôsobom je postupné uvoľňovanie nahromadenej masy – poťahovanie a čistenie k otvoru výpustu krátkymi pohybmi, ktoré postupne predlžujeme, čím dôjde k jeho vyčisteniu. Touto postupnosťou vyčistíme odtokový systém jednoducho a bez problémov.

Na tomto princípe funguje aj lymfodrenáž. Pri bolestiach a tŕpnutí nôh i krížov, ktoré vystreľujú do nôh, čistíme lymfatický systém pomocou tibetského obuška nasledovne: robíme veľmi malé – krátke pohyby len jedným smerom, a to smerom k odpadu, teda ku slabinám. Týmto spôsobom posielame do odpadu postupne nazhromaždené nečistoty, pohyby sa postupne predlžujú až sú celkom dlhé.

Najskôr krátke, neskôr dlhšie a nakoniec dlhé pohyby. Tým, že nazhromaždená tekutina odchádza do lymfy, tak aj samotné čistenie a tok nečistôt idú ľahšie, postupne sa zbavujeme bolesti.

Pri technike vyklepávania držíme tibetský obušok buď na jeho konci alebo v polovici jeho dĺžky. To znamená, že tibetský obušok pri vyklepávaní držíme v pravej ruke a vyklepávame ľavú ruku a naopak.

 
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete

Vislava 52
090 21 Chotča

 

Kontakty
Logo
William Kender epam.sk
William Kender
William Kender
(Po-Pia, 8-16 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk